Džiazas yra visus jungianti universali laisvės kalba. Prie šios jau ketvirtus metus iš eilės tarptautinę džiazo dieną pasauliui siunčiamos žinios šiemet prisijungs ir beveik du šimtai Lietuvos džiazo muzikantų. Tiek jų jau šį ketvirtadienį, balandžio 30 dieną, kops į scenas ar koncertuos aikštėse net šešiuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Trakuose bei Kėdainiuose. Pasirodymus tarptautinę džiazo dieną surengs žinomi šalies džiazo atlikėjai Liudas Mockūnas, Artūras Anusauskas, Juozas Milašius, Olegas Molokojedovas, Dainius Pulauskas, Valerijus Ramoška, taip pat Lietuvos kariuomenės orkestras, Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas, Klaipėdos džiazo orkestro combo grupė ir daugelis kitų. Dauguma renginių bus nemokami.

 

Tarptautinę džiazo dieną UNESCO kviečia viso pasaulio žmones ir muzikantus vienytis per muziką, šventinius renginius ir kitą šiai dienai skirtą veiklą. Mums ypač malonu, kad šiemet prie šios iniciatyvos prisidėjo dar daugiau Lietuvos atlikėjų. Tikime, kad mūsų žinią – norą suvienyti visą pasaulį – išgirs dar daugiau neabejingų džiazui ar tik bepradedančių juo domėtis“, – sakė Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė Marija Drėmaitė.

 

Į tarptautinės džiazo dienos renginių programą šalyje šiemet aktyviai įsijungė Lietuvos džiazo federacija (LDF). Ji surengs ar prisidės organizuojant penkis koncertus sostinėje, visi jie bus nemokami. „Neretai girdime, kad Lietuvos džiazas yra muzika, kuri pristato mūsų šalį užsienyje. Būtent todėl norėjome atskleisti kiek įmanoma platesnį džiazo spektrą – pradedant klasikinėms kompozicijomis, išskirtiniu džiazo pianistų solo pasirodymų rinkiniu ir baigiant jaunosios kartos ekspertimentinio džiazo improvizacijomis“, – sako LDF prezidentė Solveiga Rusytė. Pasak jos, ypač džiugu, kad prie šios dienos renginių šalyje prisidės net keturi orkestrai, kurie padės sukurti ypatingą šventinę nuotaiką.

 

Vilnius švęs džiazo dieną jau nuo vidurdienio. Balandžio 30 dieną 12 val. sostinės V.Kudirkos aikštėje Lietuvos kariuomenės orkestras pristatys programą „Swing-Sing-Swing!“. Net pusšimtį atlikėjų šiam pasirodymui subursiantis kolektyvas pirmiausia žada gerą nuotaiką – publika niekuomet nelieka abejinga svingui, tad skambės šio žanro klasikų – kompozitorių Glenno Millerio, Beny Goodmano, Irwingo Berlino ir kitų kūriniai.

 

12 val. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato kiemelyje prasidės ir „Džiazo priešpiečių“ koncertas su Giedre Kilčiauskiene ir Andrejumi Polevikovu, o 15 val. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos salėje koncertuos LMTA studentai ir dėstytojai.

 

Ypatingas vakaras laukia džiazo improvizacijų fortepijonu mėgėjų. 19 val.koncerte salėje „Piano.lt“ pasirodys net šeši solistai, pristatysiantys solines programas fortepijonui: tokie atlikėjai kaip prof. Artūras Anusauskas, Egidijus Buožis, Olegas Molokojedovas, Vytis Smolskas, taip pat Lietuvos teatro ir muzikos akademijos studentai Richardas Banys ir Edgar Sabilo. „Tai reta galimybė išvysti tiek ir tokių įvairių džiazo pianistų per vieną vakarą“, – sakė pasirodymo idėjos autorius A.Anusauskas.

 

Į menų fabriką „Loftas“ LDF 20 val. kviečia norinčius susipažinti su džiazo įvairove: pasirodymą pradės Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas, pratęs Klaipėdos džiazo orkestro combo grupė, patieksianti „main stream“džiazo porciją. Vėliau estafetę perims improvizacinio džiazo muzikos atstovai – „D’pendent ensemble“, apibūdinama kaip eklektiškas junginys iš džiazo muzikos tradicijos ir šiuolaikinių kompozicinių technikų. Pernai grupės skambesys pasipildė elektroninės muzikos garsynu, pradėjus naudoti „sample’us“ ar laike generuojamus garso efektus. Vakarą pabaigs eksperimentinio džiazo grupė „Sheep got waxed“, kuri, kaip teigiama, saksofonu, gitara ir būgnais plaka džiazo, pankroko ir avantgardo kokteilį, kupiną laisvės, energijos ir netikėtų garso proveržių.

 

20 val. į programą įsilies ir sostinės centre, Pylimo gatvėje, įsikūręs klubas-baras „Paviljonas“, kur lauks ne tik pasaulio džiazo žvaigždžių – Dee Dee Bridgewater, Herbie Hancock, Al Jarreau, Marcus Miller, Dianne Reeves ir daugelio kitų – koncerto transliacija iš šių metų pasaulinės džiazo sostinės Paryžiaus, bet ir Liudo Mockūno bei jo mokinių koncertas, Virgilijaus Juto ir Vytauto Pilibavičiaus pasirodymas, po to seks džiazo improvizacijų sesija.

 

Tarptautinė džiazo diena balandžio 30-ąją minima nuo 2012 metų. Jungtinių tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija UNESCO dedikuoti šią dieną džiazui nusprendė 2011 m. lapkritį, siekdama pabrėžti džiazo muzikos vaidmenį sujungiant žmones įvairiuose pasaulio kraštuose, pripažinti džiazą universalia kalba. Kasmet pasaulio džiazo atlikėjai ir mėgėjai kviečiami minėti šią dieną ir rengti pasirodymus, kitus su džiazo muzika susijusius renginius.

 

Lietuvos džiazo federacija vienija džiazo kūrėjus, atlikėjus, kritikus ir organizatorius. Federacija organizuoja koncertus, atstovauja nariams Lietuvoje ir užsienyje, bendradarbiauja su tarptautinėmis organizacijomis, kuria terpę džiazo muzikai ir kultūrai propaguoti.

Pilną renginių programą rasite čia